A bélbaktériumaink számítanak.
Elfelejthetjük a diétázást, a fogyasztóteákat és a napi több órás zsírégető edzéseket? Megszabadulhatunk felesleges kilóinktól különösebb szenvedés és lemondás nélkül is?
Úgy tűnik, hogy igen. Kutatók most arra jöttek rá, hogy a génjeink által meghatározott bélbaktériumokon múlik, hogy mennyire vagyunk hajlamosak az elhízásra.
Korábbi kutatások már összefüggést találtak az ember genetikai állománya és a testsúlya között. Kutatók most ebből a feltételezésből kiindulva azt találták, hogy a génjeink azt határozzák meg, hogy milyen baktériumok vannak jelen az emésztőrendszerünkben. És ezek a bélbaktériumok hozhatók összefüggésbe azzal, hogy milyen a testsúlyunk. Ha ez a feltételezés igaznak bizonyul, új utak nyílhatnak a túlsúly és az elhízás személyre szabott, probiotikumokkal történő kezelésében. A Cornell Egyetem és a londoni King’s College munkatársainak új eredményeiről a Medical News Today számolt be.
A kutatásban 416 brit ikerpár adatait vizsgálták. A tőlük származó mintegy 1000 székletmintában található mikrobák génszekvenciáit térképezték fel. Az ikerpárok közül 171 egypetéjű és 245 kétpetéjű volt. Ez azért érdekes, mert az egypetéjű ikrek genetikai állománya azonos, még a kétpetéjűek génjei csak 50 százalékában egyeznek. Az ikrek székletmintáinak analizálásából kiderült, hogy az egypetéjű ikrek bélflórája nagyon hasonló, míg a kétpetéjűeké eltérő. Ebből a kutatók azt a következtetést vonták le, hogy a gének befolyásolják azt, hogy az embernek milyen bélbaktériumai vannak.
Az egyik legváratlanabb eredmény pedig az volt, hogy a Christensenellaceae nevű baktériumtípus jelenlétét befolyásolja a leginkább a genetika. Akiknél az ebbe a csoportba tartozó Christensenellaceae minuta nevű baktériumtörzs jelen volt, azoknak általában kisebb volt a testsúlyuk, akik kevésbé voltak hajlamosak az elhízásra.
Egy kísérletben a kutatók egerek beleibe juttatták ezt a baktériumot. Azt találták, hogy azoknak az egereknek, akik kaptak a baktériumból, kevésbé gyarapodott a testsúlyuk, mint azoknak, akik nem kaptak ilyen bélbaktériumot. Ez pedig azt jelenti, hogy a Christensenellaceae minuta jelenléte a belekben összefüggésbe hozható a testsúlygyarapodással és az elhízással. Azaz az elhízás megelőzhető, illetve kezelhető úgy, hogy ezt a baktériumot juttatják be azoknak a szervezetébe, akiknél ez a mikroorganizmus nincs jelen.
hazipatika.hu