25 éves az első sms - a küldő nem tudta, hogy történelmet ír vele

sms

A brit mérnök, aki elküldte az üzenetet számítógépről a főnöke mobiljára, maga is meglepődött, milyen népszerű lett ez a kommunikációs forma.

Az első mobiltelefonomat 1999-ben vettem, egy fekete színű, piskóta formájú, duci Alcatel volt, mai szemmel hihetetlenül kicsi kijelzővel. Nem tudott sok mindent, de amit nyújtott, az pont elég volt akkor: hívás, ébresztés és egy izgalmas dolog, amelyre a húgom tanított meg: az sms-küldés.

Bár csak 160 karakter állt rendelkezésre, nagyon hasznosnak bizonyult a rövid üzenetek küldése. A telefonhívásnál olcsóbban lehetett például megbeszélni találkozókat vagy elküldeni a jókívánságainkat – azoknak, akiknek szintén volt mobiltelefonjuk.

A húgom azt is elmondta, hogy az e-mailekből már ismert karakterekkel tudok érzelmeket kifejezni sms-ben.

Nem túlzás, ha azt mondom, hogy az sms forradalmasította kommunikációt.

De kinek köszönhetjük? És mióta használjuk?

Egy 22 éves brit mérnök, Neil Papworth 1992-ben az angliai Vodafone alkalmazottjaként üzenetküldő megoldáson dolgozott. Pedig abban az időben csak néhány embernek volt mobiltelefonja, és iszonyúan sokba került. Neil Papworth december 3-án a számítógépéről rövid üzenetet küldött a karácsonyi partin lévő főnöke, Richard Jarvis mobiltelefonjára: “Boldog karácsonyt!”

Neil Papwoth-nek fogalma sem volt arról, hogy ezzel a rövid szöveges üzenettel történelmet írt.

Először is, a főnöke válaszolni nem tudott, arra alkalmatlan volt a telefonja. Másrészt Papworth barátai is értetlenkedtek, azt kérdezték, ez mire jó, amikor alig akad ember, akinek lenne mobiltelefonja. Harmadrészt a fiatal mérnöknek ez a fejlesztés egynapos munkát jelentett, és mint azt később egy interjúban elmondta, az üzenet elküldése után arra gondolt: “Oké, ez működik. De mit csinálok holnap?”

elso

A válaszra 1993-ig kellett várni. Akkor jelentette meg az sms küldésre és fogadásra is alkalmas készülékét a Nokia. Az üzenetküldési szolgáltatás eleinte ingyenes volt, de csak az azonos szolgáltatóhoz tartozó felhasználók között.

Az sms-ezés 1995-ben, a T9-es rendszer bevezetésével jóval könnyebbé vált. Meghódította a világot. 2001-ben világszerte havonta több milliárd sms-t küldtek el! A nyelvhasználat is sokat változott általa, mivel 160 karakterbe kellett besűríteni egy sor információt, és visszaadni az érzelmeket. Így született egy csomóféle szmájli és rövidítés.

mobile3

Mára, a Facebook Messenger, a Viber, a Skype, a közösségi oldalak és egy sor online alkalmazás miatt csökkent ugyan az sms-ek forgalma, ám még mindig fontos szerepet töltenek be. Bankoláskor, számlaegyenlegeknél, azonosítások alkalmával is használjuk.

Még mindig küldünk egymásnak mobiltelefonon üzeneteket, jókívánságokat. És az sms kéznél van, ha randit vagy munkával kapcsolatos dolgokat beszélnénk meg, és éppen nem tudjuk használni a közösségi oldalakat.

VIDEÓ: Régi SMS-hangokat is hallhattok benne:

 


*


*

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com